Może nam się wydawać, że wybór pieczywa to przysłowiowa bułka z masłem. Bo czy wybrać ciemny chlebek, żytni a może jeszcze jakiś inny.

Wielu z nas jest na diecie i w związku z tym wybór zdrowego, pełnowartościowego rodzaju pieczywa, staje się jeszcze większym wyzwaniem. Który rodzaj chleba ma najwięcej błonnika w swoim składzie a który jest bogaty w inne składniki, które w zbilansowanej diecie są nam niezbędne?

Najzdrowsze pieczywo na co dzień

Na pewno pieczywo razowe bogatsze jest w witaminy, składniki mineralne czy błonnik od pieczywa pszennego. Pieczywo razowe to źródło witamin z grupy B. Znajdziemy w nim również witaminę E. Ponadto chleb razowy zawiera żelazo, cynk, potas, fosfor, magnez a także wapń.

Jeżeli postawimy na pieczywo pszenne, musimy liczyć się z tym, że sprzyjają one nadwadze. Skład wyrobów pszennych negatywnie wpływa na działanie naszego układu pokarmowego, ponieważ go upośledza. Pamiętajmy, że im wyższa liczba na mące, tym więcej ważnych dla funkcjonowania naszego organizmu, znajdziemy w pieczywie z niej wypiekanym.

Są jednak osoby, które powinny unikać w swojej diecie właśnie pełnowartościowego pieczywa. Przeciwwskazaniem do jego spożywania jest przede wszystkim refluks żołądkowo – jelitowy, problemy z wątrobą a także zespół jelita nadwrażliwego. W zaczynie, który jest niezbędny do wypieku pełnowartościowego chleba, znajdują się kwasy: mlekowy i octowy. Kwasy te drażnią śluzówkę zarówno przełyku, żołądka jak również jelita cienkiego. Nie zmienia to jednak faktu, że kwas mlekowy ma działanie antynowotworowe. Dobrze wpływa on na układ trawienny. Zapobiega tym samym zaparciom i hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii.

Jeżeli zaś chodzi o pieczywo pszenne, czyli jasne, to unikać go powinny osoby z celiakią czy nadwrażliwością na gluten. Rozwiązaniem tego problemu jest sięgnięcie po pieczywo kukurydziane, gryczane, sojowe lub ewentualnie ryżowe. Wyjątek w tej kwestii stanowi pieczywo bezglutenowe.

Zasady zdrowego chleba

Istnieje sześć zasad, które warto znać i które pomogą nam skutecznie odróżnić chleb od tego, co jedynie stwarza pozory tego, że jest chlebem…

Po pierwsze – nie każde, ciemne z wyglądu pieczywo to wyrób razowy. Czytając etykiety, oczywiście dla pewności, warto zwrócić uwagę na obecność karmelu w składzie. Jeżeli go tam znajdziemy, producent danego pieczywa liczył, że trafi mu się klient, którego da się nabrać.

Po drugie – skład danego wypieku może się składać tylko z czterech pozycji, którymi są: zakwas, mąka, woda, sól. Jest to skład idealny!

Po trzecie – razowe pieczywo, co do zasady, powinno być odpowiedniej wagi. Chleb, który, trzymany w dłoni, jest dziwnie lekki, z pewnością nie powstał w sposób naturalny. Oznacza to, że jest ona nadmuchany spulchniaczami a więc objętość się zgadza ale waga już nie.

Po czwarte – chleb, który się łamie i kruszy w naszych rękach a ponadto nie pachnie kwaśnym zbożem również nie jest zdrowy ani naturalny.

Po piąte – skórka chleba nie powinna odchodzić od miąższu!

Po szóste – jeżeli nasz chleb po tygodniu nie pleśnieje, zachowując przy tym wszystkie swoje właściwości, to dokonaliśmy zakupowego i zdrowotnego strzału w kolano. Tak więc nie powtarzajmy go więcej…

Zdrowe pieczywo – podsumowanie

Na rynku pieczywa opcji do wyboru jest wiele, więc znalezienie czegoś oryginalnego nie jest takie łatwe jakby się mogło wydawać. Nie jest to jednak niemożliwe. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach autentyczności i wiedzę tę wykorzystywać przy każdych zakupach.